Stowarzyszenie Kowala

W grudniu 2015r. zakończył się pięciomiesięczny projekt RETROspekcja skierowany do seniorów i młodych mieszkańców gminy. Pomysłodawcami działań byli seniorzy z Klubu Seniora działającego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali. Wnioskodawcą o środki na realizację projekt w ramach IX edycji konkursu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala.
Tym razem pomysł seniorów polegał na współdziałaniu z młodym pokoleniem w sferze umacniania i kultywowania rodzimych tradycji. Rezultatami projektu RETROspekcja są z jednej strony profesjonalizacja działań skierowanych do osób starszych i zmniejszenie wykluczenia i marginalizacji seniorów w społeczności lokalnej, a z drugiej umocnienie więzi między pokoleniami poprzez wartości, które niosą ze sobą tradycje i zwyczaje rodzinne. Uczestnicy projektu RETROspekcja, pokazali i przypomnieli mieszkańcom gminy Kowala, a szczególnie najmłodszym jak dawniej wyglądało obchodzenie świąt rodzinnych, przygotowując ich inscenizacje. Ta forma była ciekawym sposobem przeprowadzenia lekcji historii w sposób interesujący i pogodny. Młodsze pokolenie miało fantastyczną okazję dostrzec, że seniorzy to ciekawi ludzie, będący skarbnicą wiedzy o przeszłości. To wydaje się być najważniejszym efektem tego projektu, który z pewnością przyniesie owoce w przyszłości.

Seniorzy z Klubu Seniora przeszli trening z umiejętności interpersonalnych, asertywności oraz kompetencji społecznych. Spotkanie odbyło się w Świetlicy Szansa, a poprowadziła je psycholog Pani Katarzyna Stadryniak, Komunikacja w naszym życiu pełni niezwykle istotną rolę. Towarzyszy nam od dnia naszych narodzin. Jeśli adresat nie potrafi wyartykułować myśli werbalnie – wysyła komunikaty przy użyciu mowy ciała, mimiki i wzroku. Zrozumienie wszelkich prawidłowości procesu komunikacji wymaga bardzo dużo pracy oraz uwagi. Z komunikacją wiążą się bardzo ważne kompetencje społeczne, które możemy wytłumaczyć jako skuteczność działania w trudnych sytuacjach społecznych, możliwość osiągania celów w życiu społecznym. Każdy uczestnik otrzymał teczkę, zeszyt i długopis, gdzie mógł zapisywać przydatne informacje, które przydadzą się w życiu rodzinnym i społecznym.

Jednym z ciekawszych działań w ramach projektu RETROspekcja była wspólna wycieczka seniorów i dzieci z PSP w Kowali do Muzeum Wsi Radomskiej na warsztaty, które upowszechniają teoretyczną wiedzę o dawnych obyczajach poprzez praktyczne działania. Warsztaty nosiły nazwę „Od ziarenka do bochenka”. By wprowadzić w klimat dawnych lat spotkanie w muzeum rozpoczęto od wspólnego spaceru po Muzeum Wsi Radomskiej. Szczególną uwagę zwiedzających przykuł dawny młyn. Kolejnym etapem były warsztaty praktycznego wypieku tradycyjnego pieczywa. Każdy uczestnik wycieczki mógł sam przygotować bułeczki z ciasta drożdżowego, a w czasie oczekiwania na wypiek zaprezentowano film o domowym przygotowywaniu świeżego pieczywa starymi sposobami. Zajęcia były ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza dla młodszych uczestników warsztatów muzealnych”.

„Czas jest najlepszym nauczycielem, ale nieczęsto ma dobrych uczniów.”
Francois Mauriac
W ramach projektu RETROspekcja członkowie Klubu Seniora mieli szansę uczestniczyć we wspaniałej lekcji historii, której tematem był czas. Warsztat prowadziła Joanna Kutkowska – nauczyciel języka polskiego i historii. Czas i historia mają wiele wspólnego i seniorzy bardzo szybko odkryli, ze ta zależność to szansa na podzielenie się „swoim czasem i historią”, która się z nim wiąże. Każdy więc ze zgromadzanych chętnie dzielił się historią …swego życia – wspomnieniami, planami i tym – co było ważne 10, 20…, 40 lat temu. Seniorzy słuchali siebie uważnie, a wspomnienia z przeszłości wywołały wiele emocji i refleksji. I tak warsztaty o czasie i historii pozwoliły powrócić do wspomnień z dawnych lat i przekonały uczestników, że osobiste wspomnienia i doświadczenia mogą być nauką dla następnych pokoleń.